  • Mfr # 40F.625X1-24
  • Zoro # G101917280
Length
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
40F.625X1-24
Thickness
0.63 in
Width
1 in
Length
24 in
Overall Width
1 in
Length Tolerance
+/-2 in
Overall Length
24 in
Finish
Cold Finished
Standards
ASTM A304, ASTM A322, ASTM A331
Typical Yield Strength (PSI)
60000 psi
Thickness Tolerance
0 in/-0.004 in
Typical Hardness
217-248 BHN
Tensile Strength
95,000 psi
Straightness Tolerance
+/-0.002 in/ft
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Machining Finish
Mill Finish
Machinability
66 %
Appearance
Cold Finished
Brinell Hardness
217 BHN
Yield Strength
60,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Description
Alloy Steel Rectangular Bar, Material Alloy Steel, Material Grade 4140, Thickness 0.63 in, Thickness Tolerance 0 in/-0.004 in, Overall Length 24 in, Overall Width 1 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 60,000 psi, Tensile Strength 95,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness Not Rated, Machinability 66 Percent, Standards ASTM A304, ASTM A322, ASTM A331, Appearance Cold Finished