  • Mfr # 40F1.25X2-24
  • Zoro # G701917048
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length
24 in
Type
General Purpose
Material
Alloy Steel
Alloy Type
4140
Temper
O
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
40F1.25X2-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1.25 in
Width
2 in
Length
24 in
Overall Width
2 in
Length Tolerance
Width Tolerance
-0.006 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Alloy Steel Rectangular Bar
Type
General Purpose
Material
Alloy Steel
Alloy Type
4140
Temper
O
Finish
Cold Finished
Standards
ASTM A304, ASTM A322, ASTM A331
Typical Hardness
217-248 BHN
Typical Yield Strength (PSI)
60000 psi
Thickness Tolerance
0 in/-0.005 in
Hardness Scale
BHN
Tensile Strength
95,000 psi
Straightness Tolerance
+/-0.002 in/ft
Machining Finish
Mill Finish
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Brinell Hardness
217 BHN
Machinability
66 %
Material Grade
Fabrication
Cold Rolled
Shape
Rectangular
Tolerance Rating
Standard
Maximum Temperature
1,300 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
System of Measurement
Inch
Yield Strength
60,000 psi
Appearance
Cold Finished
Rockwell Hardness
Not Rated
Heat Treatment
Annealed
Minimum Temperature
400 Degrees F
Resistance Properties
Wear-Resistant
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Description
Alloy Steel Rectangular Bar, Material Alloy Steel, Material Grade 4140, Thickness 1.25 in, Thickness Tolerance 0 in/-0.005 in, Overall Length 24 in, Overall Width 2 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 60,000 psi, Tensile Strength 95,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness Not Rated, Machinability 66 Percent, Standards ASTM A304, ASTM A322, ASTM A331, Appearance Cold Finished