  • Mfr # 42DF1.5X3-24
  • Zoro # G901917398
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length
24 in
Type
General Purpose
Material
Alloy Steel
Alloy Type
4140
Temper
Heat Treated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
42DF1.5X3-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1.5 in
Width
3 in
Length
24 in
Width Tolerance
0 in/-0.125 in
Length Tolerance
+/-2 in
Overall Width
3 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Alloy Steel Rectangular Bar
Type
General Purpose
Material
Alloy Steel
Alloy Type
4140
Temper
Heat Treated
Finish
De-Carb Free
Standards
ASTM A322
Typical Yield Strength (PSI)
93000 psi
Typical Hardness
C28-32
Hardness Scale
Rc
Thickness Tolerance
+0.01 in/-0.045 in
Machining Finish
Mill Finish
Straightness Tolerance
Not Rated
Yield Strength
93,000 psi
Tolerance Rating
Standard
Tensile Strength
Not Rated
Heat Treatment
Oil-Hardened
Maximum Temperature
1,000 Degrees F
Fabrication
Hot Rolled
Brinell Hardness
261 BHN
Shape
Rectangular
System of Measurement
Inch
Machinability
63 %
Material Grade
Heat Treatable
Heat Treatable
Rockwell Hardness
28 HRC
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Wear-Resistant
Description
Alloy Steel Rectangular Bar, Material Alloy Steel, Material Grade 4142, Thickness 1.5 in, Thickness Tolerance +0.01 in/-0.045 in, Overall Length 24 in, Overall Width 3 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Oil-Hardened, Yield Strength 93,000 psi, Tensile Strength Not Rated, Brinell Hardness 261 BHN, Rockwell Hardness 28 HRC, Machinability 63 Percent, Standards ASTM A322, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number