  • Mfr # 40F.375X4-24
  • Zoro # G201917180
Length
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
40F.375X4-24
Thickness
0.38 in
Width
4 in
Length
24 in
Overall Width
4 in
Width Tolerance
-0.008 in
Length Tolerance
+/-2 in
Overall Length
24 in
Thickness Tolerance
0 in/-0.004 in
Typical Yield Strength (PSI)
60000 psi
Tensile Strength
95,000 psi
Machinability
66 %
Yield Strength
60,000 psi
Description
Alloy Steel Rectangular Bar, Material Alloy Steel, Material Grade 4140, Thickness 0.38 in, Thickness Tolerance 0 in/-0.004 in, Overall Length 24 in, Overall Width 4 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 60,000 psi, Tensile Strength 95,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness Not Rated, Machinability 66 Percent, Standards ASTM A304, ASTM A322, ASTM A331, Appearance Cold Finished