  • Mfr # 42DF.5X1.5-24
  • Zoro # G001917328
Length
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
42DF.5X1.5-24
Thickness
0.5 in
Width
1.5 in
Length
24 in
Length Tolerance
+/-2 in
Width Tolerance
0 in/-0.125 in
Overall Length
24 in
Overall Width
1 1/2 in
Typical Yield Strength (PSI)
93000 psi
Thickness Tolerance
+0.01 in/-0.045 in
Yield Strength
93,000 psi
Machinability
63 %
Description
Alloy Steel Rectangular Bar, Material Alloy Steel, Material Grade 4142, Thickness 0.5 in, Thickness Tolerance +0.01 in/-0.045 in, Overall Length 24 in, Overall Width 1 1/2 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Oil-Hardened, Yield Strength 93,000 psi, Tensile Strength Not Rated, Brinell Hardness 261 BHN, Rockwell Hardness 28 HRC, Machinability 63 Percent, Standards ASTM A322, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number