  • Mfr # 40F1.25X2-36
  • Zoro # G701917338
Key Features
Length
36 in
Type
General Purpose
Material
Alloy Steel
Alloy Type
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
40F1.25X2-36
Thickness
1.25 in
Width
2 in
Length
36 in
Overall Width
2 in
Length Tolerance
+/-3 in
Width Tolerance
-0.006 in
Overall Length
36 in
Alloy Steel Rectangular Bar
Type
General Purpose
Material
Alloy Steel
Alloy Type
O
Finish
Cold Finished
Standards
ASTM A304, ASTM A322, ASTM A331
Hardness Scale
BHN
Thickness Tolerance
0 in/-0.005 in
Typical Hardness
217-248 BHN
Typical Yield Strength (PSI)
60000 psi
Tensile Strength
95,000 psi
Machining Finish
Mill Finish
Metal Fabrication Process
Cold-Rolled
Straightness Tolerance
+/-0.002 in/ft
Yield Strength
60,000 psi
Brinell Hardness
217 BHN
Machinability
66 %
Minimum Temperature
400 Degrees F
Material Grade
Appearance
Cold Finished
Maximum Temperature
1,300 Degrees F
Description
Alloy Steel Rectangular Bar, Material Alloy Steel, Material Grade 4140, Thickness 1.25 in, Thickness Tolerance 0 in/-0.005 in, Overall Length 36 in, Overall Width 2 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 60,000 psi, Tensile Strength 95,000 psi, Brinell Hardness 217 BHN, Rockwell Hardness Not Rated, Machinability 66 Percent, Standards ASTM A304, ASTM A322, ASTM A331, Appearance Cold Finished