  • Mfr # 40F1.25X5-36
  • Zoro # G406903803
Width Tolerance
-0.01 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
40F1.25X5-36
Width Tolerance
-0.01 in
Overall Length
36 in
Overall Width
5 in
Thickness
1.25 in
Thickness Tolerance
0 in/-0.01 in
Yield Strength
60,000 psi
Machinability
66 %
Tensile Strength
95,000 psi
Brinell Hardness
187 BHN
Description
Alloy Steel Rectangular Bar, Material Alloy Steel, Material Grade 4140, Thickness 1.25 in, Thickness Tolerance 0 in/-0.01 in, Overall Length 36 in, Overall Width 5 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 60,000 psi, Tensile Strength 95,000 psi, Brinell Hardness 187 BHN, Rockwell Hardness Not Rated, Machinability 66 Percent, Standards ASTM A304, ASTM A322, ASTM A331