  • Mfr # SHT-4140-0.75X48X96
  • Zoro # G116117644
/ea
Key Features
Thickness
0.75 in
Material
Alloy Steel
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Shape
Plate
Brinell Hardness
195 HRB
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SHT-4140-0.75X48X96
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.75 in
Overall Width
4 ft
Overall Length
8 ft
Details
Item
Alloy Steel Plate
Material
Alloy Steel
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Shape
Plate
Brinell Hardness
195 HRB
Tensile Strength
95,000 psi
Yield Strength
60,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Material Grade
4140
Rockwell Hardness
10 HRB
Heat Treatment
Annealed
System of Measurement
Inch
Description
Alloy Steel Plate, Material Alloy Steel, Material Grade 4140, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Overall Length 8 ft, Overall Width 4 ft, Thickness 0.75 in, Thickness Tolerance +/-0.07 in, Yield Strength 60,000 psi, Rockwell Hardness 10 HRB, Tensile Strength 95,000 psi, Includes Material Certificate No Certificates Included, Brinell Hardness 195 HRB, Shape Plate, System of Measurement Inch