  • Mfr # 2X36OCAM/10
  • Zoro # G4999127
Free Shipping & Returns
Key Features
Hook and Loop Type
Hook-and-Loop
Adhesive Type
No Adhesive
Backing Material
Nylon
Shear Strength
14 psi
Width
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2X36OCAM/10
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
2 in
Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Back-to-Back Strap
Hook and Loop Type
Hook-and-Loop
Adhesive Type
No Adhesive
Backing Material
Nylon
Shear Strength
14 psi
Hook and Loop Shape
Strap
Color
Orange
Characteristics
Adjustable Nylon Hook-and-Loop Cinch Strap With Metal Buckle For Cam Lock Fitiing
Flame Retardant
No
Includes
Metal Buckle
Count
10
Product Type
Cam Arm Strap
Closure Type
Buckle
Shape
Strap
Includes Buckle
Buckle Included
Strap Material
Buckle Material
Metal
For Location
Indoor/Outdoor
For Use With
Cam Locks
Resistance Properties
Tear Resistant, UV Resistant, Water Resistant
Description
Cam Arm Strap,Orange 36 in L,2 in W,PK10