  • Zoro # G2850802
Key Features
Material
Buna-N
For Use with AS568A Dash No.
171
Thickness
0.053 in
Radius
0.129 in
Axial Thickness
0.045 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3GDD3
Zoro #
G2850802
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.053 in
Radius
0.129 in
Axial Thickness
0.045 in
Actual Inside Dia.
8.018 in
Actual Width
0.086 in
Inside Diameter - Actual
8.02 in
Outside Diameter - Nominal
Width - Actual
0.09 in
Inside Diameter - Nominal
8 in
Cross-Section Width
3/32 in
Details
Item
Backup O-Ring
Material
Buna-N
For Use with AS568A Dash No.
171
Color
Black
Durometer
90A
Temp. Range
-40 Degrees to 250 Degrees F
Cross Section Shape
Rectangular
Durometer (Hardness) Rating
Hard
Dash Number
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
O-Ring Material Compatibility
Cross-Section Shape
Rectangular
Standards
ASTM D2000, SAE J316
FDA Approved
Not FDA Approved
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
System of Measurement
Inch
Cut Type
Solid
Description
Backup O-Ring, Material Buna-N, For Use with AS568A Dash No. 171, Thickness 0.053 in, Radius 0.129 in, Axial Thickness 0.045 in, Actual Width 0.086 in, Actual Inside Dia. 8.018 in, Cross Section Shape Rectangular, Durometer 90A, Durometer (Hardness) Rating Hard, Color Black, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, Package Quantity 5