  • Zoro # G1837333
Key Features
Material
Buna-N
For Use with AS568A Dash No.
378
Thickness
0.076 in
Radius
0.262 in
Axial Thickness
0.06 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3CVN1
Zoro #
G1837333
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.076 in
Radius
0.262 in
Axial Thickness
0.06 in
Actual Width
0.183 in
Actual Inside Dia.
10.528 in
Cross-Section Width
3/16 in
Inside Diameter - Actual
10.53 in
Outside Diameter - Nominal
Inside Diameter - Nominal
Width - Actual
0.18 in
Details
Item
Backup O-Ring
Material
Buna-N
For Use with AS568A Dash No.
378
Color
Black
Cross Section Shape
Rectangular
Durometer (Hardness) Rating
Hard
Durometer
90A
Temp. Range
-40 Degrees to 250 Degrees F
Dash Number
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
O-Ring Material Compatibility
Cross-Section Shape
Rectangular
FDA Approved
Not FDA Approved
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Cut Type
Solid
Standards
ASTM D2000, SAE J475
System of Measurement
Inch
Description
Backup O-Ring, Material Buna-N, For Use with AS568A Dash No. 378, Thickness 0.076 in, Radius 0.262 in, Axial Thickness 0.06 in, Actual Width 0.183 in, Actual Inside Dia. 10.528 in, Cross Section Shape Rectangular, Durometer 90A, Durometer (Hardness) Rating Hard, Color Black, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, Package Quantity 5