  • Zoro # G2591321
Key Features
Material
Buna-N
For Use with AS568A Dash No.
323
Thickness
0.076 in
Radius
0.262 in
Axial Thickness
0.06 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3CVE9
Zoro #
G2591321
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.076 in
Radius
0.262 in
Axial Thickness
0.06 in
Actual Width
0.183 in
Actual Inside Dia.
1.316 in
Cross-Section Width
3/16 in
Outside Diameter - Nominal
Inside Diameter - Actual
1.32 in
Inside Diameter - Nominal
Width - Actual
0.18 in
Details
Item
Backup O-Ring
Material
Buna-N
For Use with AS568A Dash No.
323
Color
Black
Durometer (Hardness) Rating
Hard
Cross Section Shape
Rectangular
Durometer
90A
Temp. Range
-40 Degrees to 250 Degrees F
Dash Number
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
O-Ring Material Compatibility
Cut Type
Solid
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Cross-Section Shape
Rectangular
Standards
ASTM D2000, SAE J421
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
System of Measurement
Inch
FDA Approved
Not FDA Approved
Description
Backup O-Ring, Material Buna-N, For Use with AS568A Dash No. 323, Thickness 0.076 in, Radius 0.262 in, Axial Thickness 0.06 in, Actual Width 0.183 in, Actual Inside Dia. 1.316 in, Cross Section Shape Rectangular, Durometer 90A, Durometer (Hardness) Rating Hard, Color Black, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, Package Quantity 50