  • Zoro # G1918314
Key Features
Material
Buna-N
For Use with AS568A Dash No.
384
Thickness
0.076 in
Radius
0.262 in
Axial Thickness
0.06 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3CVN7
Zoro #
G1918314
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.076 in
Radius
0.262 in
Axial Thickness
0.06 in
Actual Inside Dia.
15.028 in
Actual Width
0.183 in
Width - Actual
0.18 in
Inside Diameter - Actual
15.03 in
Cross-Section Width
3/16 in
Outside Diameter - Nominal
Inside Diameter - Nominal
15 in
Details
Item
Backup O-Ring
Material
Buna-N
For Use with AS568A Dash No.
384
Color
Black
Temp. Range
-40 Degrees to 250 Degrees F
Durometer
90A
Durometer (Hardness) Rating
Hard
Cross Section Shape
Rectangular
Dash Number
O-Ring Material Compatibility
Standards
ASTM D2000, SAE J481
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Cross-Section Shape
Rectangular
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Cut Type
Solid
System of Measurement
Inch
FDA Approved
Not FDA Approved
Description
Backup O-Ring, Material Buna-N, For Use with AS568A Dash No. 384, Thickness 0.076 in, Radius 0.262 in, Axial Thickness 0.06 in, Actual Width 0.183 in, Actual Inside Dia. 15.028 in, Cross Section Shape Rectangular, Durometer 90A, Durometer (Hardness) Rating Hard, Color Black, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, Package Quantity 5