  • Zoro # G1179744
Key Features
Material
Buna-N
For Use with AS568A Dash No.
472
Thickness
0.117 in
Radius
0.344 in
Axial Thickness
0.096 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3CVZ3
Zoro #
G1179744
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.117 in
Radius
0.344 in
Axial Thickness
0.096 in
Actual Inside Dia.
23 in
Actual Width
0.236 in
Inside Diameter - Actual
23 in
Outside Diameter - Nominal
Inside Diameter - Nominal
23 in
Cross-Section Width
1/4 in
Width - Actual
0.24 in
Details
Item
Backup O-Ring
Material
Buna-N
For Use with AS568A Dash No.
472
Color
Black
Durometer (Hardness) Rating
Hard
Durometer
90A
Temp. Range
-40 Degrees to 250 Degrees F
Cross Section Shape
Rectangular
Dash Number
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Cross-Section Shape
Rectangular
O-Ring Material Compatibility
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
FDA Approved
Not FDA Approved
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Standards
ASTM D2000, SAE J540
Cut Type
Solid
System of Measurement
Inch
Description
Backup O-Ring, Material Buna-N, For Use with AS568A Dash No. 472, Thickness 0.117 in, Radius 0.344 in, Axial Thickness 0.096 in, Actual Width 0.236 in, Actual Inside Dia. 23 in, Cross Section Shape Rectangular, Durometer 90A, Durometer (Hardness) Rating Hard, Color Black, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, Package Quantity 2