  • Zoro # G3001171
Key Features
Material
Buna-N
For Use with AS568A Dash No.
435
Thickness
0.117 in
Radius
0.344 in
Axial Thickness
0.096 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
3CVT2
Zoro #
G3001171
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.117 in
Radius
0.344 in
Axial Thickness
0.096 in
Actual Inside Dia.
5.801 in
Actual Width
0.236 in
Cross-Section Width
1/4 in
Inside Diameter - Actual
5.8 in
Width - Actual
0.24 in
Inside Diameter - Nominal
5 3/4 in
Outside Diameter - Nominal
6 1/4 in
Details
Item
Backup O-Ring
Material
Buna-N
For Use with AS568A Dash No.
435
Color
Black
Durometer
90A
Temp. Range
-40 Degrees to 250 Degrees F
Durometer (Hardness) Rating
Hard
Cross Section Shape
Rectangular
Dash Number
System of Measurement
Inch
O-Ring Material Compatibility
FDA Approved
Not FDA Approved
Cross-Section Shape
Rectangular
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Standards
ASTM D2000, SAE J503
Cut Type
Solid
Description
Backup O-Ring, Material Buna-N, For Use with AS568A Dash No. 435, Thickness 0.117 in, Radius 0.344 in, Axial Thickness 0.096 in, Actual Width 0.236 in, Actual Inside Dia. 5.801 in, Cross Section Shape Rectangular, Durometer 90A, Durometer (Hardness) Rating Hard, Color Black, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, Package Quantity 10