  • Mfr # HBN40375
  • Zoro # G3009120
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.3750"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HBN40375
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.3750"
Length of Cut
0.875 in
Shank Dia.
3/8 in
Corner Radius
0.375"
Milling Dia.
0.3750"