  • Mfr # BNALSU30250
  • Zoro # G3010697
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.2500"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Length of Cut
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BNALSU30250
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.2500"
Length of Cut
0.375 in
Shank Dia.
1/4 in
Overall Length
4 in
Neck Length
2.125 in
Corner Radius
0.250"
Milling Dia.
0.2500"