  • Mfr # 24188R125-C6
  • Zoro # G9873464
/ea
See details
Key Features
Surface
Serrated
Width
36 in
Height
1.25 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Bearing Bar Spacing
1 3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
24188R125-C6
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width
36 in
Height
1.25 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Overall Width
36 in
Rating @ Unsupported Length
421 lb/sqft @ 3 ft
Deflection @ Unsupported Length
0.168 in @ 3 ft
Overall Height
1 1/4 in
Overall Length
6 ft
Details
Item
Stainless Steel Bar Grating
Surface
Serrated
Span
72 in
Bearing Bar Spacing
Cross Bar Spacing
4 in
Material
Stainless Steel
Application
Walkways, Catwalks, Platforms, Stairways, Mezzanine Floors, Waste Water Treatement Plants
System of Measurement
Inch
Weight
9 lb/sq ft
Shape
Rectangular
Load Capacity
100 lb
Standards
ASTM A-167
Material Grade
304
Top Surface
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Not Included
For Use Outdoors
Yes
For Use Indoors/Outdoors
Outdoor
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Bar Grating, Stainless Steel, 304, Rectangular, 6 ft Overall Length, 36 in Overall Width, Top Surface Serrated, Bearing Bar Spacing 1 3/16 in, Cross Bar Spacing 4 in, Weight 9 lb/sq ft, Standards ASTM A-167, Application Walkways, Catwalks, Platforms, Stairways, Mezzanine Floors, Waste Water Treatement Plants, Bearing Bar Thickness 0.188 in, Deflection @ Unsupported Length 0.168 in @ 3 ft, For Use Indoors/Outdoors Outdoor, Includes Mounting Hardware Mounting Hardware Not Included