  • Mfr # 18F1.25X2.25-36
  • Zoro # G2216891
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length
3 ft.
Cold Finish
Style
Rectangular Bar Stock
Alloy Type
1018
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
18F1.25X2.25-36
Dimensions
Length
3 ft.
Width
2-1/4"
Thickness
1.25 in
Width Tolerance
-0.005 in
Length - Carbon Steel
Length Tolerance
+/-3 in
Width - Carbon Steel
2 1/4 in
Thickness (Decimal)
1.25 in
Overall Length
36 in
Overall Width
2 1/4 in
Cold Finish
Style
Rectangular Bar Stock
Alloy Type
1018
Carbon Steel Standards
AISI 1018, ASTM 108
Finish
Unpolished
Typical Tensile Strength (PSI)
65,000 psi
Type
General Purpose
Typical Yield Strength (PSI)
55,000 psi
Thickness Tolerance
-0.004 in
Yield Strength
55,000 psi
Tensile Strength
80,000 psi
Machinability
78 %
Description
Carbon Steel Rectangular Bar, Material Carbon Steel, Material Grade 1018, Thickness 1.25 in, Thickness Tolerance -0.004 in, Overall Length 36 in, Overall Width 2 1/4 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 55,000 psi, Tensile Strength 80,000 psi, Brinell Hardness 70 BHN, Rockwell Hardness 39 HRC, Machinability 78 Percent, Standards ASTM A108, ASTM A29, Appearance Unpolished