  • Mfr # PS-EPVC-BK-6MMX48X96
  • Zoro # G708839008
/ea
Key Features
Plastic Thickness
6 mm
Material
FPVC
Backing Type
No Backing
Tensile Strength Rating
Poor
Impact Strength Rating
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PS-EPVC-BK-6MMX48X96
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
6 mm
Plastic Width
4 ft
Plastic Length
8 ft
Nominal Size
48 in W x 96 in L
Details
Item
FPVC Sheet
Color
Black
Material
FPVC
Backing Type
No Backing
Tensile Strength Rating
Poor
Impact Strength Rating
Not Rated
Friction Coefficient
Grade
Digital Print
Standards
ASTM 1784-11, ASTM E-84, UL 94 V-0
Tensile Strength
2,250 psi
Friction Rating
Water Absorption
Plastic Clarity
Opaque
Shape
Rectangle
Impact Strength
0.69 ft.lb/in
Plastic Density
0.021 lb/cu in
Plastic Hardness
55D
Temperature Range
168 Degrees F
Maximum Temperature
168 Degrees F
Machinability
Plastic Hardness Rating
Hard
Wear Factor
UV Resistant
Yes
Minimum Temperature
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Product Form
Sheet
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Wear Rate
Flexural Modulus
Rockwell Hardness
75 HRR
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Elongation
Shore Hardness
55 Shore D
UV-Resistant
Product Type
Plastic Sheet
Coefficient of Thermal Expansion
Weight
23.18 lb
Metal Detectable
Not Metal Detectable
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Dielectric Strength
Description
FPVC Sheet, FPVC, Grade Digital Print, Plastic Length 8 ft, Plastic Width 4 ft, Plastic Thickness 6 mm, Black, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 2,250 psi, Impact Strength 0.69 ft.lb/in, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 168 Degrees F, Plastic Density 0.021 lb/cu in, Plastic Hardness 55D