  • Mfr # CPS-PP-BK-4MMX18X24
  • Zoro # G608839030
/ea
Key Features
Plastic Thickness
4 mm
Backing Type
No Backing
Plastic Clarity
Opaque
Nominal Size
18 in W x 24 in L
Plastic Hardness
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CPS-PP-BK-4MMX18X24
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
4 mm
Plastic Width
18 in
Plastic Length
24 in
Nominal Size
18 in W x 24 in L
Details
Item
Polypropylene Sheet
Color
Black
Backing Type
No Backing
Plastic Clarity
Opaque
Plastic Hardness
Not Rated
Impact Strength
Standards
Material
Polypropylene
Friction Coefficient
Plastic Density
0.033 lb/cu in
Tensile Strength Rating
Poor
Grade
Digital Print
Tensile Strength
4,000 psi
Friction Rating
Water Absorption
Shape
Rectangle
Impact Strength Rating
Maximum Temperature
320 Degrees F
Corrosion and Chemical Resistance
Good
Machinability
Minimum Temperature
Temperature Range
320 Degrees F
Plastic Hardness Rating
UV Resistant
Yes
Wear Factor
Product Type
Plastic Sheet
Rockwell Hardness
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Number of Walls
2
Wear Rate
Dielectric Strength
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Weight
2.25 lb
Flexural Modulus
Shore Hardness
Coefficient of Thermal Expansion
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Static-Resistant
Not Static-Resistant
UV-Resistant
Product Form
Sheet
Elongation
Description
Polypropylene Sheet, Polypropylene, Grade Digital Print, Plastic Length 24 in, Plastic Width 18 in, Plastic Thickness 4 mm, Black, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,000 psi, Impact Strength Not Rated, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 320 Degrees F, Plastic Density 0.033 lb/cu in, Plastic Hardness Not Rated