  • Mfr # SB-0304-0500-12-24
  • Zoro # G0750495
Stainless Steel
Alloy Type
304
Thickness
0.5 in
Width
12.0 in
Length
24.0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-0304-0500-12-24
Thickness
0.5 in
Width
12.0 in
Length
24.0 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Overall Length
24 in
Overall Width
12 in
Stainless Steel
Alloy Type
304
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
ASTM A240
Typical Hardness
160
Type
Precision - Corrosion Resistant
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Hardness Scale
BHN
Typical Tensile Strength (PSI)
73,200 psi
Item
Stainless Steel Plate, 24 in - L
Thickness Tolerance
Mechanical Finish
Precision Ground
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Tensile Strength
73,200 psi
Yield Strength
30,000 psi
Brinell Hardness
160 BHN
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatment
Annealed
Shape Type
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Stainless Steel Plate, 24 in - L, Stainless Steel, 304, Plate, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 73,200 psi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB