  • Mfr # SB-0304-0375-12-24
  • Zoro # G0453354
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Thickness
0.375 in
Width
12.0 in
Length
24.0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-0304-0375-12-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.375 in
Width
12.0 in
Length
24.0 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
ASTM A240
Typical Hardness
160
Type
Precision - Corrosion Resistant
Thickness Tolerance
Hardness Scale
BHN
Typical Tensile Strength (PSI)
73,200 psi
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Item
Stainless Steel Plate, 24 in - L
Tensile Strength
73,200 psi
Heat Treatment
Annealed
Mechanical Finish
Precision Ground
Brinell Hardness
160 BHN
Heat Treatable
Heat Treatable
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Yield Strength
30,000 psi
Material Grade
System of Measurement
Inch
Shape Type
Plate
Tolerance Rating
Standard
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Straightness Tolerance
Not Rated
Shape
Plate
Rockwell Hardness
70 HRB
Fabrication
Hot Rolled
Description
Stainless Steel Plate, 24 in - L, Stainless Steel, 304, Plate, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 73,200 psi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB