  • Mfr # SB-0304-0625-24-24
  • Zoro # G2544132
Stainless Steel
Alloy Type
304
Thickness
0.625 in
Width
24.0 in
Length
24.0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-0304-0625-24-24
Thickness
0.625 in
Width
24.0 in
Length
24.0 in
Overall Length
24 in
Overall Width
24 in
Stainless Steel
Alloy Type
304
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
ASTM A240
Typical Hardness
160
Type
Precision - Corrosion Resistant
Thickness Tolerance
Typical Tensile Strength (PSI)
73,200 psi
Hardness Scale
BHN
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Item
Stainless Steel Plate, 24 in - L
Tolerance Rating
Standard
Brinell Hardness
160 BHN
Material Grade
Yield Strength
30,000 psi
Mechanical Finish
Precision Ground
Shape Type
Plate
Tensile Strength
73,200 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Stainless Steel Plate, 24 in - L, Stainless Steel, 304, Plate, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 24 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 73,200 psi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 70 HRB