  • Mfr # SB-0316-0500-04-12
  • Zoro # G1558042
Thickness
0.5 in
Width
4.0 in
Length
12.0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-0316-0500-04-12
Thickness
0.5 in
Width
4.0 in
Length
12.0 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
Item
Stainless Steel Flat Bar
Typical Tensile Strength (PSI)
81,900 psi
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Mechanical Finish
Mill, Precision Ground
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
81,900 psi
Shape
Flat
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Rockwell Hardness
79 HRB
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Flat Bar, Stainless Steel, 316, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Precision Ground, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 81,900 psi, 160 BHN Brinell Hardness, 79 HRB Rockwell Hardness