  • Mfr # SB-0316-0250-04-12
  • Zoro # G1368096
Stainless Steel
Alloy Type
316
Thickness
0.25 in
Width
4.0 in
Length
12.0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-0316-0250-04-12
Thickness
0.25 in
Width
4.0 in
Length
12.0 in
Overall Length
12 in
Overall Width
4 in
Stainless Steel
Alloy Type
316
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
ASTM A167, ASTM A240
Typical Hardness
160
Type
Precision - Corrosion Resistant
Thickness Tolerance
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
81,900 psi
Hardness Scale
BHN
Item
Stainless Steel Flat Bar
Yield Strength
30,000 psi
Material Certificate with Lot Number
Heat Treatment
Annealed
Heat Treatable
Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill, Precision Ground
Tensile Strength
81,900 psi
Brinell Hardness
160 BHN
Tolerance Rating
Standard
Fabrication
Hot Rolled
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Straightness Tolerance
Not Rated
Shape
Flat
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Rockwell Hardness
79 HRB
Description
Stainless Steel Flat Bar, Stainless Steel, 316, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Precision Ground, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 81,900 psi, 160 BHN Brinell Hardness, 79 HRB Rockwell Hardness