  • Mfr # SB-0316-0250-08-12
  • Zoro # G1942211
Stainless Steel
Alloy Type
316
Thickness
0.25 in
Width
8.0 in
Length
12.0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-0316-0250-08-12
Thickness
0.25 in
Width
8.0 in
Length
12.0 in
Overall Width
8 in
Overall Length
12 in
Stainless Steel
Alloy Type
316
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
ASTM A167, ASTM A240
Typical Hardness
160
Type
Precision - Corrosion Resistant
Item
Stainless Steel Plate, 12 in - L
Typical Tensile Strength (PSI)
81,900 psi
Hardness Scale
BHN
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Material Certificate with Lot Number
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
160 BHN
Mechanical Finish
Precision Ground
System of Measurement
Inch
Shape Type
Plate
Yield Strength
30,000 psi
Tolerance Rating
Standard
Tensile Strength
81,900 psi
Heat Treatment
Annealed
Material Grade
Straightness Tolerance
Not Rated
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Shape
Plate
Rockwell Hardness
79 HRB
Description
Stainless Steel Plate, 12 in - L, Stainless Steel, 316, Plate, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 8 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 81,900 psi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 79 HRB