  • Mfr # SB-0316-0375-12-18
  • Zoro # G3298985
Stainless Steel
Alloy Type
316
Thickness
0.375 in
Width
12.0 in
Length
18.0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-0316-0375-12-18
Thickness
0.375 in
Width
12.0 in
Length
18.0 in
Overall Width
12 in
Overall Length
18 in
Stainless Steel
Alloy Type
316
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
ASTM A167, ASTM A240
Typical Hardness
160
Type
Precision - Corrosion Resistant
Thickness Tolerance
Hardness Scale
BHN
Typical Tensile Strength (PSI)
81,900 psi
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Item
Stainless Steel Plate, 18 in - L
Brinell Hardness
160 BHN
Mechanical Finish
Precision Ground
Yield Strength
30,000 psi
Heat Treatment
Annealed
Shape Type
Plate
Tolerance Rating
Standard
Tensile Strength
81,900 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Plate
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Stainless Steel Plate, Stainless Steel, 316, Plate, 18 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 81,900 psi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 79 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number