  • Mfr # SB-0304-1000-04-12
  • Zoro # G3471772
Stainless Steel
Alloy Type
304
Thickness
1 in
Width
4.0 in
Length
12.0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-0304-1000-04-12
Thickness
1 in
Width
4.0 in
Length
12.0 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
Stainless Steel
Alloy Type
304
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
ASTM A240
Typical Hardness
160
Type
Precision - Corrosion Resistant
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Hardness Scale
BHN
Item
Stainless Steel Flat Bar
Typical Tensile Strength (PSI)
73,200 psi
Thickness Tolerance
Mechanical Finish
Mill, Precision Ground
Tolerance Rating
Standard
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
73,200 psi
Material Grade
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
160 BHN
Straightness Tolerance
Not Rated
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Shape
Flat
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Stainless Steel Flat Bar, Stainless Steel, 304, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Precision Ground, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 73,200 psi, 160 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number