  • Mfr # SB-0316-1000-12-12
  • Zoro # G2702427
Thickness
1 in
Width
12.0 in
Length
12.0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-0316-1000-12-12
Thickness
1 in
Width
12.0 in
Length
12.0 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Item
Stainless Steel Plate, 12 in - L
Thickness Tolerance
Typical Tensile Strength (PSI)
81,900 psi
Shape Type
Plate
Tensile Strength
81,900 psi
Material Grade
Yield Strength
30,000 psi
Mechanical Finish
Precision Ground
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Shape
Plate
Description
Stainless Steel Plate, 12 in - L, Stainless Steel, 316, Plate, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 12 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 81,900 psi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 79 HRB