  • Mfr # SB-4140-0500-12-11
  • Zoro # G1674924
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
12.0 in
Length
11 3/4 in
Type
Precision
Material
Alloy Steel
Alloy Type
4140/4142
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-4140-0500-12-11
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.5 in
Width
12.0 in
Length
11 3/4 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Alloy Steel Plate
Type
Precision
Material
Alloy Steel
Alloy Type
4140/4142
Temper
Heat Treated
Finish
Mill
Standards
DFARS Compliant
Typical Tensile Strength (PSI)
148,000 psi
Hardness Scale
Rc
Typical Hardness
C26-C32
Thickness Tolerance
Typical Yield Strength (PSI)
127,000 psi to 150,000 psi
Material Grade
Mechanical Finish
Mill, Precision Ground
Shape
Plate
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
197 BHN
Yield Strength
127,000 psi
Tensile Strength
148,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Hot Rolled
Tolerance Rating
Standard
Rockwell Hardness
26 HRC
Machinability
Not Rated
Heat Treatable
Heat Treatable
Resistance Properties
Fatigue-Resistant, Impact-Resistant, Wear-Resistant
Description
Alloy Steel Plate, Material Alloy Steel, Material Grade 4140, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Precision Ground, Overall Length 12 in, Overall Width 11 3/4 in, Thickness 0.5 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Yield Strength 127,000 psi, Fabrication Hot Rolled, Rockwell Hardness 26 HRC, Machinability Not Rated, Tensile Strength 148,000 psi, Length Tolerance +/-0.002 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Standards DFARS Compliant