  • Mfr # GR4F.375X1.25-72
  • Zoro # G2973564
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Thickness
0.375 in
Width
1.25 in
Length
72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GR4F.375X1.25-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.375 in
Width
1.25 in
Length
72 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Width
1 1/4 in
Overall Length
6 ft
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
AMS 5639, ASTM A276, ASTM A479
Typical Hardness
201 max
Type
General Purpose
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Thickness Tolerance
Hardness Scale
BHN
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Typical Tensile Strength (PSI)
75,000 psi
Brinell Hardness
131 BHN
Fabrication
Hot Rolled
Appearance
Plain
Yield Strength
30,000 psi
Material Grade
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Straightness Tolerance
Not Rated
System of Measurement
Inch
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Tolerance Rating
Standard
Rockwell Hardness
70 HRB
Mechanical Finish
Mill
Shape
Rectangular
Tensile Strength
75,000 psi
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Minimum Temperature
Not Available
Heat Treatment
Annealed
Fabrication Method
Hot Rolled
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Elongation
50 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 304, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 1/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 131 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number