  • Mfr # 4F.125X.625-72
  • Zoro # G3203085
Thickness
0.125 in
Width
0.625 in
Length
72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
4F.125X.625-72
Thickness
0.125 in
Width
0.625 in
Length
72 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width Tolerance
+0.094 in/-0.031 in
Overall Width
5/8 in
Overall Length
6 ft
Standards
ASTM A240, ASTM A480
Typical Hardness
201 max
Type
General Purpose
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Hardness Scale
BHN
Typical Tensile Strength (PSI)
75,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Brinell Hardness
201 BHN
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 304, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 5/8 in Overall Width, Width Tolerance +0.094 in/-0.031 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 201 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASTM A240, ASTM A480