  • Mfr # 4F.75X4-72
  • Zoro # G2133616
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Thickness
0.75 in
Width
4 in
Length
72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
4F.75X4-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.75 in
Width
4 in
Length
72 in
Width Tolerance
+/-0.005 in
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Width
4 in
Overall Length
6 ft
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
304
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
AMS 5639, ASTM A276, ASTM A479
Typical Hardness
201 max
Type
General Purpose
Typical Tensile Strength (PSI)
75,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Hardness Scale
BHN
Thickness Tolerance
+/-0.005 in
Shape
Rectangular
System of Measurement
Inch
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Tolerance Rating
Standard
Brinell Hardness
131 BHN
Appearance
Plain
Minimum Temperature
Not Available
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Hot Rolled
Straightness Tolerance
Not Rated
Tensile Strength
75,000 psi
Heat Treatment
Annealed
Mechanical Finish
Mill
Rockwell Hardness
70 HRB
Yield Strength
30,000 psi
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Fabrication Method
Hot Rolled
Material Grade
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
50 %
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 304, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.005 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.005 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 131 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number