  • Mfr # GR4F.375X3-72
  • Zoro # G2010836
/ea
Free Shipping & Returns
Thickness
0.375 in
Width
3 in
Length
72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GR4F.375X3-72
Thickness
0.375 in
Width
3 in
Length
72 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width Tolerance
Overall Length
6 ft
Overall Width
3 in
Typical Hardness
201 max
Type
General Purpose
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Hardness Scale
BHN
Thickness Tolerance
Typical Tensile Strength (PSI)
75,000 psi
Material Grade
Tolerance Rating
Standard
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
Elongation
50 %
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 304, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 131 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number