  • Mfr # 6F.375X4-72
  • Zoro # G2088432
/ea
Free Shipping & Returns
Thickness
0.375 in
Width
4 in
Length
72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
6F.375X4-72
Thickness
0.375 in
Width
4 in
Length
72 in
Overall Width
4 in
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
75,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
75,000 psi
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Elongation
39 %
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 316, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.001 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.005 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.005 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 179 BHN Brinell Hardness, 80 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number