  • Mfr # 6F.375X1.5-72
  • Zoro # G1272065
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Thickness
0.375 in
Width
1.5 in
Length
72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6F.375X1.5-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.375 in
Width
1.5 in
Length
72 in
Length Tolerance
Width Tolerance
Overall Length
6 ft
Overall Width
1 1/2 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
AMS 5648, ASTM A276, ASTM A479
Typical Hardness
217 max
Type
Precision - Corrosion Resistant
Thickness Tolerance
Hardness Scale
BHN
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Typical Tensile Strength (PSI)
75,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Material Grade
Yield Strength
30,000 psi
Appearance
Plain
Straightness Tolerance
+/-1/8 in per 5 ft
System of Measurement
Inch
Shape
Rectangular
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Brinell Hardness
179 BHN
Fabrication Method
Hot Rolled
Tolerance Rating
Standard
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Minimum Temperature
Not Available
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Tensile Strength
75,000 psi
Heat Treatment
Annealed
Fabrication
Hot Rolled
Rockwell Hardness
80 HRB
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
39 %
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 316, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.001 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 179 BHN Brinell Hardness, 80 HRB Rockwell Hardness