  • Mfr # U33192.018.0063
  • Zoro # G2795591
Head Type
Countersunk
Rivet Diameter
3/16 in
Grip Range
0.126 in to 0.187 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U33192.018.0063
Rivet Diameter
3/16 in
Body Length
25/64 in
Drill Size
#11
Hole Size
0.192 in to 0.196 in
Head Height
0.05 in
Head Dia.
0.335 in to 0.361 in
Overall Length
1 11/16 in
Maximum Material Thickness
Minimum Hole Diameter
0.192 in
Shank Diameter
0.188 in
Maximum Hole Diameter
0.196 in
Body Length Tolerance
-0.004/+0.020 in
Minimum Material Thickness
1/8 in
Head Type
Countersunk
Grip Range
0.126 in to 0.187 in