  • Mfr # U33190.025.0814
  • Zoro # G2098890
Head Type
Dome
Rivet Diameter
1/4 in
Grip Range
0.751 in to 0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U33190.025.0814
Rivet Diameter
1/4 in
Body Length
1-1/8 in
Head Dia.
0.475 in to 0.525 in
Hole Size
0.257 in to 0.261 in
Drill Size
F
Head Height
0.08 in
Overall Length
2 29/64 in
Maximum Material Thickness
7/8 in
Head Diameter Tolerance
+/-0.025 in
Maximum Hole Diameter
0.261 in
Minimum Hole Diameter
0.257 in
Head Diameter
1/2 in
Body Length Tolerance
-0.004/+0.020 in
Shank Diameter
0.25 in
Minimum Material Thickness
3/4 in
Head Type
Dome
Grip Range
0.751 in to 0.875 in