  • Mfr # U33610.025.0086
  • Zoro # G2794535
Key Features
Head Type
Dome
Body Material
Aluminum
Mandrel Material
Steel
Rivet Diameter
1/4 in
Grip Range
0.251 in to 0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U33610.025.0086
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rivet Diameter
1/4 in
Body Length
11/16 in
Head Height
0.1 in
Head Dia.
0.475 in to 0.525 in
Drill Size
F
Hole Size
0.257 in to 0.261 in
Maximum Material Thickness
3/8 in
Shank Diameter
0.25 in
Head Diameter
1/2 in
Head Diameter Tolerance
+/-0.025 in
Maximum Hole Diameter
0.261 in
Body Length Tolerance
-0.004/+0.020 in
Overall Length
Minimum Hole Diameter
0.257 in
Minimum Material Thickness
Details
Item
Blind Rivet
Head Type
Dome
Body Material
Aluminum
Mandrel Material
Steel
Grip Range
0.251 in to 0.375 in