  • Mfr # U34121.009.0032
  • Zoro # G2795409
Key Features
Head Type
Dome
Body Material
Aluminum
Mandrel Material
Steel
Rivet Diameter
3/32 in
Grip Range
0.020 in to 0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U34121.009.0032
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rivet Diameter
3/32 in
Body Length
1/4 in
Head Dia.
0.178 in to 0.198 in
Hole Size
0.097 in to 0.100 in
Head Height
0.032 in
Drill Size
#41
Maximum Material Thickness
1/8 in
Maximum Hole Diameter
0.1 in
Body Length Tolerance
-0.004/+0.020 in
Minimum Hole Diameter
0.097 in
Overall Length
Shank Diameter
0.094 in
Minimum Material Thickness
1/64 in
Head Diameter
3/16 in
Head Diameter Tolerance
Details
Item
Blind Rivet
Head Type
Dome
Body Material
Aluminum
Mandrel Material
Steel
Grip Range
0.020 in to 0.125 in