  • Mfr # ARCH-BK-6-52-S
  • Zoro # G4760524
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
LDPE
Color
Black
Weight
12 lb
Outside Dia.
6 7/8 in
Bollard Shape
Round
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ARCH-BK-6-52-S
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
6 7/8 in
For Post Size
6 in dia
Inside Dia.
6 5/8 in
Overall Height
52 in
Wall Thickness
1/4 in
Overall Length
52"
Outside Diameter
7 3/8 in
Inside Diameter
Compatible Bollard Diameter
6 in
Details
Item
Bollard Cover
Material
LDPE
Color
Black
Weight
12 lb
Bollard Shape
Round
Bollard Cover Material
Low Density Polyethylene
Bollard Cover Style
Decorative Smooth
Bollard Striping
No
UV Resistant
No
Includes
Installation Tape
Pattern
Smooth (Deco)
Shape
Bollard Cover Color
Net Weight
Installation Method
Slide On
Mounting Style
Slide On
Texture
Smooth
Reflectivity
Non-Reflective
Compatible Bollard Shape
Striping
Description
Bollard Cover, Mounting Style Slide On, Material Polyethylene, Color Black, Striping No, Striping Color Not Applicable, Texture Smooth, Outside Diameter 7 3/8 in, Overall Height 52 in, Wall Thickness 1/4 in, Compatible Bollard Shape Round, Compatible Bollard Diameter 6 in, Inside Diameter 6 7/8 in, Overall Length 52 In., Weight 12 lb, Includes Installation Tape, Reflectivity Non-Reflective