  • Mfr # PBFS32-13
  • Zoro # G4340457
Thickness
4 in
Width
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PBFS32-13
Thickness
4 in
Length
13 in
Width
4 in
Outside Diameter
4 in
Overall Length
13 in
Outside Diameter Tolerance
+0.055 in/+0.071 in
Details
Item
C89835 Bronze Rod
Yield Strength
14,000 psi
Shape
Disc
Inch
Rockwell Hardness
B65
Description
C89835 Bronze Rod, Material Bronze, Material Grade C89835, Outside Diameter 4 in, Overall Length 13 in, Outside Diameter Tolerance +0.055 in/+0.071 in, Standards NSF/ANSI/CAN 61-2022 Compliant, Yield Strength 14,000 psi, Mechanical Finish Mill, Rockwell Hardness B65, Shape Disc, System of Measurement Inch