  • Mfr # ZUSAVB75M1X16
  • Zoro # G1664234
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAVB75M1X16
Nominal Inside Dia.
16 mm
Actual Inside Dia.
16 mm
Nominal Outside Dia.
18 mm
Actual Width
1 mm
Nominal Width
1 mm
Actual Outside Dia.
18 mm
Cross-Section Width
1 mm
Width - Actual
1 mm
Inside Diameter - Nominal
16 mm
Outside Diameter - Actual
18 mm
Outside Diameter - Nominal
18 mm
Inside Diameter - Actual
16 mm
Durometer
75A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 16 mm, Nominal Width 1 mm, Actual Inside Dia. 16 mm, Actual Width 1 mm, Dash Number Not Applicable, Color Brown, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 18 mm, Actual Outside Dia. 18 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant