  • Mfr # ZUSAVB75M1X17
  • Zoro # G1664243
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAVB75M1X17
Nominal Inside Dia.
17 mm
Actual Inside Dia.
17 mm
Nominal Outside Dia.
19 mm
Actual Width
1 mm
Nominal Width
1 mm
Actual Outside Dia.
19 mm
Outside Diameter - Nominal
19 mm
Outside Diameter - Actual
19 mm
Inside Diameter - Nominal
17 mm
Inside Diameter - Actual
17 mm
Cross-Section Width
1 mm
Width - Actual
1 mm
Durometer
75A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 17 mm, Nominal Width 1 mm, Actual Inside Dia. 17 mm, Actual Width 1 mm, Dash Number Not Applicable, Color Brown, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 19 mm, Actual Outside Dia. 19 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant