  • Mfr # ZUSAH1.5X25
  • Zoro # G1631989
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAH1.5X25
Nominal Inside Dia.
25 mm
Actual Inside Dia.
25 mm
Nominal Outside Dia.
28 mm
Actual Width
1.5 mm
Actual Outside Dia.
28 mm
Nominal Width
1.5 mm
Inside Diameter - Nominal
25 mm
Cross-Section Width
1.5 mm
Outside Diameter - Nominal
28 mm
Outside Diameter - Actual
28 mm
Inside Diameter - Actual
25 mm
Width - Actual
1.5 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 25 mm, Nominal Width 1.5 mm, Actual Inside Dia. 25 mm, Actual Width 1.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 28 mm, Actual Outside Dia. 28 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant