  • Mfr # ZUSAH1.6X2.2
  • Zoro # G1632996
Key Features
System of Measurement
Metric
Material
Buna-N
Cross Section Shape
Round
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
Buna-N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAH1.6X2.2
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
2.2 mm
Actual Inside Dia.
2.2 mm
Nominal Outside Dia.
5.4 mm
Actual Width
1.6 mm
Nominal Width
1.6 mm
Actual Outside Dia.
5.4 mm
Inside Diameter - Nominal
2.2 mm
Outside Diameter - Actual
5.4 mm
Outside Diameter - Nominal
5.4 mm
Width - Actual
1.6 mm
Inside Diameter - Actual
2.2 mm
Cross-Section Width
1.6 mm
Details
Item
O-Ring
System of Measurement
Metric
Material
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
Black
Metal Detectable
Metal Detectable
Temp. Range
-40° to 250° F
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Application
Standard
FDA Approved
No
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Type
O-Ring
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Resistant to Oils, Resistant to Water
Product Type
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Resistance Properties
Oil-Resistant
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 2.2 mm, Nominal Width 1.6 mm, Actual Inside Dia. 2.2 mm, Actual Width 1.6 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 5.4 mm, Actual Outside Dia. 5.4 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant