  • Mfr # ZUSAH2.4X11.8
  • Zoro # G1634466
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAH2.4X11.8
Nominal Inside Dia.
11.8 mm
Actual Inside Dia.
11.8 mm
Nominal Outside Dia.
16.6 mm
Actual Outside Dia.
16.6 mm
Nominal Width
2.4 mm
Actual Width
2.4 mm
Width - Actual
2.4 mm
Inside Diameter - Nominal
11.8 mm
Outside Diameter - Nominal
16.6 mm
Outside Diameter - Actual
16.6 mm
Cross-Section Width
2.4 mm
Inside Diameter - Actual
11.8 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 11.8 mm, Nominal Width 2.4 mm, Actual Inside Dia. 11.8 mm, Actual Width 2.4 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 16.6 mm, Actual Outside Dia. 16.6 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant