  • Mfr # ZUSAH2.5X14
  • Zoro # G1635184
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAH2.5X14
Nominal Inside Dia.
14 mm
Actual Inside Dia.
14 mm
Nominal Outside Dia.
19 mm
Actual Outside Dia.
19 mm
Nominal Width
2.5 mm
Actual Width
2.5 mm
Cross-Section Width
2.5 mm
Inside Diameter - Nominal
14 mm
Outside Diameter - Nominal
19 mm
Width - Actual
2.5 mm
Outside Diameter - Actual
19 mm
Inside Diameter - Actual
14 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 14 mm, Nominal Width 2.5 mm, Actual Inside Dia. 14 mm, Actual Width 2.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 19 mm, Actual Outside Dia. 19 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant