  • Mfr # ZUSAH2.5X23
  • Zoro # G1635507
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAH2.5X23
Nominal Inside Dia.
23 mm
Actual Inside Dia.
23 mm
Nominal Outside Dia.
28 mm
Nominal Width
2.5 mm
Actual Width
2.5 mm
Actual Outside Dia.
28 mm
Inside Diameter - Nominal
23 mm
Width - Actual
2.5 mm
Inside Diameter - Actual
23 mm
Outside Diameter - Nominal
28 mm
Cross-Section Width
2.5 mm
Outside Diameter - Actual
28 mm
Durometer
70A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 23 mm, Nominal Width 2.5 mm, Actual Inside Dia. 23 mm, Actual Width 2.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 28 mm, Actual Outside Dia. 28 mm, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant